اصول و نکات انتخاب رنگ برای طراحی داخلی

اصول و نکات انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی


رنگ‌ها برای طراحی،  چه در داخل و چه در خارج بنا به صورت اتفاقی انتخاب نمی‌شوند، انتخاب و ترکیب رنگ ها تحت تاثیر عوامل بسیاری از جمله سبک طراحی، سلیقه‌ی کارفرما، ایده‌های طراح و عملکرد فضای مورد نظر و … است. به خوبی می‌دانیم که هر رنگی اثرات روانی خود را بر محیط و استفاده کنندگان آن دارد و به همین منظور برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، بهتر است به روانشناسی رنگ‌ها اهمیت داده شود.  

رنگ‌ها به ما یک حالت خاص از ذهن را می‌دهند یا می توانند به ما انرژی، احساس شوق،  آرامش،  استراحت و حتی توانایی تمرکز را افزایش دهند. همچنین رنگ‌هایی وجود دارند که ما را کند و خسته می کنند،  به یاد داشته باشید این رنگ‌ها پس از گذشت زمان غم را احساس ناراحتی را افزایش می‌دهند و در نهایت ما کسانی هستیم که در خانه و آن فضا  زندگی میکنیم و مهم است که در مورد آن مکان احساس خوبی داشته باشیم.

رنگ ها می توانند منبع انرژی و آرامش یا حتی الهام بخش باشند و محیطی که در آن از رنگ‌های مناسبی برای طراحی استفاده شده است، فضایی دنج و صمیمی را ایجاد می‌کند.

اصول و نکات انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی رنگ سبز آبی

اصول اولیهی استفاده از چرخ رنگ در طراحی:

اساس همه رنگ‌ها، رنگ‌های اولیه‌ی قرمز، زرد و آبی است. با ترکیب این رنگ‌ها می توانید هر رنگ دیگری را دریافت کنید، اما با مخلوط کردن رنگ‌های دیگر نمی توانید این رنگ‌ها را ایجاد کنید. در طراحی داخلی، با این حال، استفاده از چرخه ی رنگ نیاز به دانستن یکسری اصول اولیه دارد.

رنگ های مکمل – این رنگ‌ها مستقیماً در مقابل یکدیگر روی چرخ رنگ قرار دارند، مانند آبی و نارنجی یا زرد و بنفش. رنگ‌های مکمل معمولاً در مقادیر کم استفاده می شوند.

سه‌گانه‌ها – مثلثی روی چرخ رنگ تشکیل می‌شود، مانند زرد، آبی و قرمز؛ یا نارنجی، سبز و بنفش. این رنگ ها را می توان به عنوان رنگ های پایه نیز استفاده کرد، اما باید متعادل شوند. اگر اینطور نباشد، باید در کل فضا استفاده شوند.

رنگ‌های شبیه به هم – این رنگ‌ها گروهی هستند که درست در کنار یکدیگر روی چرخ رنگ قرار می‌گیرند. مانند قرمز ونارنجی هستند.

رنگ‌های تک‌فام – این رنگ ها بسیار ساده هستند و در نور طیف رنگی دارند. مانند طیف رنگ آبی روشن تا آبی کلاسیک.

رنگ‌های سرد و گرم – رنگ‌های سرد و گرم به طور معمول برای ایجاد فضایی با حس و حال متفاوت استفاده می‌شوند. رنگ‌های خنک آبی، سبز و بنفش هستند، در حالی که رنگ‌های گرم قرمز، نارنجی، زرد، و صورتی هستند.

غیر رنگ‌ها – غیر رنگ‌ها بر روی چرخ رنگ یافت نمی‌شود، اما هنوز هم، نقش بسیار مهمی در طراحی داخلی بازی می‌کنند.  مانند خاکستری، بژ، قهوه‌ای، سفید، و سیاه.

هنگام انتخاب یک پالت رنگی برای دکوراسیون یک اتاق، عوامل متعددی را باید در نظر گرفت. اول از همه، کاربرد و عملکرد موثر فضاست که در اولویت می باشد برای مثال اگر حیوانات خانگی یا کودک در منزل دارید بهتر است از رنگ هایی مانند سفید که آلودگی را بیش از سایر رنگ ها می پذیرند صرف نظر کنید.

چرخه رنگ

مکملهای رنگی متساویالساقین برای دکوراسیون منزل:

تکنیک مکمل متساوی الساقین یکی از روش های پرطرفدار برای دکوراسیون منازل است. ابتدا باید یک را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید و بعد دو رنگ کناری، رنگ مکمل این رنگ اصلی را انتخاب کنید.

متضاد رنگ آبی، قرمز است اگر دو رنگ کناری رنگ قرمز را مشخص کنید به دو رنگ نارنجی و ارغوانی می‌رسید.آبی، نارنجی، ارغوانی یک مکمل متساوی الساقین هستند.

اگر شما از قوانین مربوط به چرخه رنگ را پیروی نکنید به مشکلی بر نخواهید خورد، اما از چرخه رنگ به عنوان یک دستور‌العمل ایده بگیرید. طراحان حرفه‌ای از چرخه رنگ به عنوان اساس کار خود استفاده می‌کنند اما هنگام کار با توجه به نیازها و ایده‌ها تغییراتی را در آن‌ها اعمال می‌کنند.

ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی منزل با استفاده از قانون ۶۰-۳۰-۱۰:

قانون ۱۰-۳۰-۶۰ یک قانون جالب برای ترکیب رنگ‌ها و مکمل‌های رنگی مختلف در دکوراسیون منزل و طراحی داخلی مدرن خانه، چه کوچک و چه بزرگ است که می‌تواند در ترکیب رنگ مناسب دکوراسیون هال و پذیرایی و اتاق خواب‌ها و حتی آشپزخانه منزل حسابی تحول ایجاد کند. در حقیقت درصد ۶۰٪ + ۳۰٪ + ۱۰٪ به معنای ایجاد تعادل در رنگ‌های مورد استفاده در هر فضایی است. این قانون یک مفهوم بسیار ساده برای استفاده عموم است و ترکیب رنگ و ست کردن رنگ‌ها در دکوراسیون را تبدیل به یک کار همه پسند و مد روز کرده است. با رعایت این قانون می‌تواند حتی با داشتن یک دکوراسیون ساده در واقع بهترین و شکیل‌ترین دکوراسیون منزل را داشته باشید.

چطور از قانون ۱۰-۳۰-۶۰ برای ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی منزل استفاده کنید:

چه از دکوراسیون داخلی مدرن استفاده می‌کنید و چه دکوراسیون منزل شما ایرانی است، در این قانون ۶۰ درصد شامل رنگ اصلی اتاق شما است. به احتمال زیاد ۶۰ درصد در یک اتاق نشیمن بیشتر شامل رنگ دیوارهای شما، قطعات بزرگ مثل فرش‌های اتاق نشیمن و شاید یک کاناپه بزرگ باشد. ایده این است که رنگ ۶۰ درصدی فضای را مسحور می‌کند و همچنین به عنوان زمینه‌ای برای انتخاب سایر رنگ‌های دکوراسیون نقش‌آفرینی کند. با استفاده از این قانون به راحتی می‌توانید انتخاب رنگ مبل و فرش را هم موقع خرید انجام دهید و برای ست کردن آنها گیج نشوید، ۳۰ درصد دیگر در این قانون رنگ ثانویه است. از نیمی از این رنگ به عنوان رنگ اصلی خود استفاده خواهید کرد. از این ۳۰ درصد که در واقع رنگ دوم شماست باید در تزییناتی مثل پرده، رومبلی، روتختی، مبل‌های تک نفره که با کاناپه بزرگ ست می‌شوند و یا به عنوان رنگ اصلی دیوار در اتاق نشیمن و پذیرایی استفاده کنید. ایده این است که رنگ ثانویه از رنگ اصلی پشتیبانی می‌کند، اما به اندازه کافی متفاوت است تا آن‌ها را از هم جدا کرده و دکوراسیون اتاق را جذاب و دلنشین کند. این ۳۰ درصد هم باید با رنگ اصلی بعدی که قرار است وارد دکوراسیون شود همخوانی داشته باشد و به عبارتی مکمل آن باشد.

اصول و نکات انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی رنگ زرد

نکات و سوالاتی که با بررسی آنها راحتتر رنگ مناسب برای فضای خود را انتخاب میکنید:

رنگ اغلب دشوارترین بخش از طراحی یک اتاق برای طرفداران طراحی داخلی است و باید رنگ‌ها در کنار هم به نسبت‌های مناسب قرار داده شود.

نکته ی اصلی توجه به رنگهایی است که انتخاب میکنید که بایستی رنگ ها در هماهنگی یا کنتراست باشد بنابراین لازم است تصمیم بگیرید که تمایل به داشتن دکوراسیونی هماهنگ و آرامش بخش و یا برعکس  خواستار دکوراسیونی متضاد و پویا هستید و توجه کنید که هنگام انتخاب تناژ های رنگی و سایه ها مراقب باشید و در انتخاب آن ها زیاده روی نکنید.

از موارد مهم و در اولویت  دیگر شناخت رنگ هاست و اینکه که رنگ‌ها کجا کار می کنند. به عنوان مثال، چون نارنجی یک رنگ پر انرژی است و رنگ زرد رنگی دعوت کننده محسوب می شود این دو رنگ هر دو گزینه عالی برای منطقه ورودی هستند. آبی آرامش بخش و ملایم است و اغلب در اتاق خواب و حمام استفاده می شود و یا بنفش غنی، دراماتیک و پیچیده است و اگر شما در حال تلاش برای ایجاد محیط های رسمی تر هستید، می توانید از این رنگ در دکوراسیون اتاق های نشیمن و حتی اتاق غذاخوری استفاده کنید از طرف دیگر  رنگ سبز می تواند اتاق خواب و یا در آشپزخانه به دلیل طراوت آن شگفت انگیز و گزینه مناسبی باشد.

صول و نکات انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی رنگ سبز

قرمز رنگی تحریک کننده است و باید در حوزه های کوچک تر استفاده شود، درست مثل سیاه که بهتر است آن ها را فقط به عنوان رنگی برای تاکید در مناطقی برای ایجاد کنتراست یا نقاط کانونی استفاده نمایید. رنگ های زمستانی مانند قرمز مایل به قهوه ای نیز گرما و آرامش بخش هستند.

اصول و نکات انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی رنگ نارنجی و آبی

خوشبختانه، چند قانون رنگی وجود دارد که شما می‌توانید، از آنها استفاده کنید تا رنگ‌ها را از طریق آنها بسنجید و به درستی انتخاب کنید.

 برای انتخاب هر چه راحت‌تر رنگ لیستی از این سوالات زیر تهیه کنید:

1-اتاق کجاست؟

2-چند پنجره و به کدام جهات دارد؟

3-آیا محوطه‌سازی خاصی در بیرون وجود دارد که بر روی اتاق تاثیرگذار باشد؟

4-چه فرد یا افرادی از آن استفاده می کنند و اتاق خصوصی است یا عمومی؟

5-میخواهیم مکانی آرام باشد یا پرشور و هیجان‌انگیز؟

و با پاسخگویی به آنها شما نیمی از مسیر را طی کرده‌اید و با دادن این اطلاعات به طراح می‌توانید به بهترین نتیجه برسید.

اصول و نکات انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی رنگ سبز

دکوراسیون داخلی

رنگطراحی داخلیهارمونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *