فنگ شویی در خانه


فنگ شویی یک فلسفه و علم باستانی است که حدود 5 هزار سال پیش از چین ظهور کرده است. اصول ابتدایی فنگ شویی از طبیعت گرفته شده و به فرد کمک می‌کند که انرژی‌های منفی و مثبت محیط پیرامون خود را شناسایی کرده و با افزایش انرژی مثبت و کاهش انرژی منفی، کیفیت زندگی خود را بهبود بخشد.

فنگ شویی دکوراسیون داخلی

فنگ شویی چیست؟

از نظر مفهومی، فنگ شویی یک سیستم متافیزیکی و شبه فلسفی است که هدفش هماهنگ کردن افراد و محیط با یکدیگر است. این ویژگی ارتباط تنگاتنگی با متد فلسفه تائو دارد.تائو نیز به اصل ارتباط اشیا و انسان اعتقاد دارد. در ترجمه تحت‌اللفظی فنگ شویی باید بگوییم که این عبارت به باد-آب اشاره دارد.فنگ یعنی باد و شویی به معنی آب می‌باشد. عناصری که در چین باستان جزء پدیدآورنده‌های طبیعت و ماوراء، از آن‌ها نام برده می‌شوند. اصول ابتدایی فنگ شویی از قوانین طبیعت سرچشمه گرفته و به افراد کمک می‌کنند که کیفیت انرژی‌های مثبت و منفی اطراف خود را شناخته و با افزایش انرژی‌های مثبت و کاهش انرژی‌های منفی، کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند. درواقع اصول فنگ شویی و به‌کارگیری آن به فرد کمک می‌کنند که استرس خود را کاهش داده و در مقابل، سلامتی و شادی را به زندگی خود بیاورد.

پس اگر بخواهیم در این جا نتیجه‌ای بگیریم که فنگ شویی چیست، باید بگوییم ترکیبی از هنر و علم. در فنگ شویی دو اصل مهم وجود دارد : اصل بین یین و یانگ. در تئوری تائو یین و یانگ دو اصل ضروری در فنگ شویی هستند. در بطن این اصول، اعتقاد بر این است که بین یین (زنانگی) و یانگ (مردانگی) وجود تعادل امری ضروری است؛ چرا که اساس زندگی، خوبی، بدی، شادی و موفقیت همگی در زن و مرد و تعادل میان آن‌ها به ثمر خواهد رسید.

هر چند در تائوئیسم بین یین و یانگ تضاد وجود دارد، اما همین تضاد باعث ایجاد وابستگی میان آن‌ها می‌شود و نتیجه آن تعادل را به وجود می‌آورد. سوال فنگ شویی چیست، تنها یک پاسخ با یک جواب معین ندارد؛ بلکه دنیایی است که قدمت هزاران ساله تمدن شرق در آن نهفته است. با توجه به سنت و متون مربوطه، فنگ شویی بیان می‌کند که همه چیز با درجه‌های مختلف از پنج عنصر چوب، آتش، زمین، فلز و آب تشکیل می‌شود که هر یک با رنگ مخصوص به خود نشان داده می‌شوند. این تشکیل ترکیب‌ها زمانی که در کنار هم قرار بگیرند، به خودی خود پاسخ سوال فنگ شویی یعنی چه را به نمایش می‌گذارند.

فنگ شویی دکوراسیون داخلی

قوانین فنگ شویی در خانه :

1- تختخواب، میز و اجاق گازتان را در موقعیت فرماندهی قرار دهید:

در فنگ شویی یک مفهوم معروف به نام موقعیت فرماندهی (Commanding position) وجود دارد که به بهترین جایگیری اشیا و معمولا یک میز، تختخواب و اجاق گاز موجود در منزل اشاره دارد. در این موقعیت انرژی شخص تقویت شده و سلامت و رفاه او بهبود می‌یابد. در موقعیت فرماندهی سعی بر آن است که اشیا اصلی بدون آنکه به صورت کاملا مستقیم روبه‌روی در ورودی قرار گیرند، در مسیر در باشند. در حقیقت در فلسفه فنگ شویی در منزل، تختخواب نشان‌دهنده خود شخص، میز نماد حرفه او و اجاق گاز نماد ثروت و رفاه است و بسیار مهم است که این سه شی در موقعیت فرماندهی قرار داده شوند.

در مبحث فنگ شویی در خانه درب اصلی و ورودی اتاق به عنوان «مسیر ورودی چی» شناخته می‌شود و از این طریق انرژی وارد زندگی و خانه فرد می‌شود. به عنوان مثال وقتی بر روی اجاق گاز خود مشغول پخت غذا هستید، یا در تختخواب خود استراحت می‌کنید و یا پشت میز خود نشسته‌اید، بهتر است بتوانید در ورودی را ببینید؛ اما لزوما نباید به صورت مستقیم در مسیر در باشید. در واقع در بهترین حالت می‌بایست به صورت قطری و مورب در مسیر در قرار بگیرید.

البته مسلما همیشه اجرای این قوانین، امکان‌پذیر نیست؛ درنتیجه می‌توان با انجام تغییراتی نظیر گذاشتن یک آینه در محلی که بتوانید در هنگام آشپزی، خواب و یا نشستن در پشت میز خود، در ورودی را در آن ببینید از این قوانین پیروی کرد؛ اما اگر باز هم موفق نشدید که با گذاشتن آینه به قاعده موقعیت قرماندهی دست پیدا کنید، کافی است یک گوی کریستالی فنگ شویی را بین در و شی مورد نظر (تختخواب، میز و اجاق گاز) آویزان کنید.

فنگ شویی دکوراسیون داخلی

2- توجه ویژه‌ای به ورودی منزل خود داشته باشید:

درب ورودی منزل نشانگر آن است که افراد آن خانه چگونه با دنیای بیرون مواجه می‌شوند و درواقع بیانگر آن است که جهان، شما را چگونه می‌بیند. پس اطمینان حاصل کنید که همیشه جلوی درب ورودی منزل خود را تمیز نگه داشته و از به‌هم‌ریختگی و آشفتگی آن جلوگیری کنید. البته این بدین معنا نیست که جلوی درب منزل شما باید کاملا خالی باشد؛ بلکه می‌بایست از قرار دادن وسایل غیرضروری در جلوی در خودداری کرد. برای مثال سعی کنید که کفش‌های خود را به صورت مرتب در جاکفشی قرار داده و از پخش شدن کفش‌ها در جلوی در ورودی جلوگیری کنید.

مضاف بر این بیرون و داخل درب ورودی می‌بایست به خوبی روشن باشد. برای این کار می‌توان از تعدادی لامپ کم‌مصرف استفاده کرد. همچنین سعی کنید که همیشه پلاک منزل شما تمیز بوده و به‌راحتی قابل خواندن باشد. علاوه بر این پیشنهاد می‌شود که در جلوی درب ورودی منزل از یک قالیچه (مت) کوچک مستطیل شکل به رنگ مشکی برای خوشامدگویی  استفاده کنید تا انرژی‌های خوب را به سمت خود جذب کند.(Welcome)

فنگ شویی دکوراسیون داخلی

3- درب ورودی منزل خود را فعال سازید:

در مورد قبلی به ورودی منزل پرداختیم و حال به درب ورودی خانه و موقعیت آن در فنگ شویی در خانه اشاره خواهیم کرد. شما می‌بایست درب ورودی خانه خود را اکتیو کنید؛ اما از چه طریق؟ به طور کل باید گفت که درب ورودی در فنگ شویی، نمایانگر آن است که انرژی چگونه وارد منزل خواهد شد. در نتیجه توصیه می‌شود در روزهایی که برای شما فرخنده و مهم هستند، مانند روز تولد و یا اولین روز سال جدید، بین ساعات 11 صبح تا 1 بعد از ظهر (که بیشترین ساعات یانگ در روز هستند)، یک فهرست از 9 آرزوی خود را تنظیم کنید.

سپس آن را به دقت تا زده و در یک پاکت قرمز رنگ بگذارید. حالا آن را با دقت تمام در بالای درب ورودی منزل خود از قسمت داخل قرار دهید. حال هر بار که از در ورودی منزل خود عبور می‌کنید، در معرض انرژی مثبت این آرزوها قرار می‌گیرید و احتمال به وقوع پیوستن آن‌ها در زندگی‌تان بیشتر می‌شود. دقت داشته باشید که اگر در خوابگاه مستقر هستید و هم‌اتاقی دارید، می‌توانید فهرست آرزوهای خود را در بالای در اتاق خواب آویزان کنید.

فنگ شویی دکوراسیون داخلی

4- اتاق خواب خود را متعادل و بالانس کنید:

در فلسفه فنگ شویی در خانه، اتاق خواب نمایانگر شخصیت فرد است و البته بیشترین تاثیر را نیز روی او دارد. درواقع ما ساعات زیادی از شبانه‌روز را در حال استراحت در اتاق خواب خود هستیم؛ بنابراین فنگ‌شویی اتاق خواب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چنانچه تختخواب خود را در موقعیت فرماندهی قرار دادید، خیلی مهم است که فضای کافی در دو طرف تختخواب وجود داشته باشد. درواقع اگر برایتان ممکن است سعی کنید در دو طرف تخت حدود 0.5 متر فضای کافی را لحاظ کنید. همچنین سعی کنید که هر روز صبح تخت خود را مرتب کنید؛ مطمئن باشید این انرژی در شب و در هنگام خواب به صورت مثبت به شما بازخواهد گشت.

فنگ شویی دکوراسیون داخلی

5- رنگ‌ها را با دقت انتخاب کنید:

استفاده از رنگ‌ها در فنگ شویی با توجه به عناصر پنجگانه آب، خاک، آتش، چوب و فلز انتخاب می‌شود. این پنج عنصر در طبیعت یافت می‌شوند و انرژی را برای ایجاد تعادل با خود به همراه می‌آورند. بنابراین چنانچه یک انرژی مقدماتی در فضا وجود داشته باشد، اما شما بنا به دلایلی به مقدار بیشتری از آن نیاز دارید، می‌توانید این مقدار انرژی را از طریق رنگ‌آمیزی آن فضا، لوازم جانبی و یا حتی نوع لباسی که انتخاب می‌کنید به آن فضا اضافه کنید.

اگر کمتر به خود بها داده و به میزان کافی مراقب خود نیستید، بهتر است عنصر زمین (خاک) را به محل زندگی خود اضافه کنید. رنگ‌های مربوط به عنصر خاک بیشتر در زمینه رنگ‌های زرد، نارنجی و قهوه‌ای هستند؛ برای مثال یک تاج تخت به رنگ قهوه‌ای تیره می‌تواند کمک کند که این رابطه بهتر برقرار شود. عنصر فلز با رنگ‌های سفید، خاکستری و رنگ‌های متالیک نمایش داده می‌شود و می‌تواند وضوح و دقت را به فرد هدیه دهد. در نتیجه می‌توان از یک قاب فلزی نقره‌ای استفاده کرده و آرزوها و اهداف خود را روی آن بچسبانید تا تسریع در دستیابی اهداف برای شما محقق شود.

اگر تمایل دارید که انرژی بیشتری را وارد خانه خود کنید، سعی کنید در هنگام مطالعه از صندلی‌های مشکی یا آبی تیره استفاده کنید. انرژی عنصر چوب به فرد کمک می‌کند که شروع‌های خوبی را در زندگی تجربه کرده و انرژی را از این طریق وارد خانه کند. رنگ قرمز عنصر آتش نیز به فرد شور و شوق بیشتری داده و انرژی‌های خوب را جذب می‌کند. بهترین روش برای استفاده از این رنگ در خانه، استفاده از گل‌های تازه قرمز رنگ است.

فنگ شویی دکوراسیون داخلی

قوانین فنگ شویی :

در ادامه با برخی از قوانین مهم فنگ شویی، خصوصا فنگ شویی در خانه آشنا می‌شویم.

1-درهای بسته:

همه درهای موجود در خانه خود با دقت نگاه کرده و مطمئن شوید که هر در حداقل به اندازه 90 درجه قابل باز شدن باشد. اگر در نتواند به خوبی باز شود، بدین معنا خواهد بود که انرژی مثبتی که به خانه شما وارد می‌شود، در یک جا متراکم و انباشته شده و پتانسیل کامل آن در اختیارتان قرار نخواهد گرفت. درها نمایانگر صدای شما در جهان هستند؛ بنابراین یک در بسته می‌تواند به معنای عدم شنیده شدن صدای شما و یا عدم برقراری ارتباط با دنیای بیرون باشد.

2- اشیای شکسته:

اشیای شکسته موجود در خانه می‌توانند به موانعی در زندگی شما تبدیل شده و موجب استرس فرد شوند. اگر چیز شکسته‌ای را در خانه خود نگه داشته‌اید تا در فرصت مناسب آن را تعمیر کنید، ممکن است فرصت دیدار یک چیز یا یک فرد جالب را از شما بگیرد.

3- کمدهای پر از لباس:

یکی دیگر از موضوعات مهم فنگ شویی در منزل، کمدها هستند. خیلی از افراد لباس‌های قدیمی خود را در کمدشان نگه می‌دارند به این امید که شاید روزی مجددا اندازه‌شان شود؛ اما باید گفت کنار گذاشتن و بخشیدن لباس‌هایی که دیگر به آن‌ها نیاز ندارید، موجب می‌شود به مغزتان تلنگر بزند که از چیزهای اضافی نظیر اضافه وزن نیز خلاص شود. وقتی کمدتان پر از لباس است، یعنی به جهان می‌گویید که زندگی من کامل است و به چیز دیگری احتیاج ندارم؛ اما وجود یک فضای خالی هرچند کوچک در کمد می‌تواند انرژی مثبت را به زندگی شما دعوت کند.

فنگ شویی دکوراسیون داخلی

4- گردگیری اشیا و گوشه‌های خانه:

اگر نواحی و یا وسایلی در خانه خود دارید که گردوغبار روی آن جمع می‌شود، نشان‌دهنده آن است که این مناطق و یا وسایل در زندگی شما راکد هستند و نادیده گرفته می‌شوند. اگر به این وسیله نیاز ندارید، شاید وقت آن رسیده است که آن را به فرد دیگری هدیه دهید. شما می‌توانید به سادگی و با صرف اندک زمان، وسایل موجود در اتاق را جابه‌جا کنید تا انرژی به خوبی در همه جای آن جاری شود.

5- پنجره‌های کثیف:

در حوزه فنگ شویی در خانه پنجره‌ها نمایانگر چشم اهالی منزل هستند. پس وقتی پنجره‌های خانه کثیف باشند، نخواهیم توانست که دنیای بیرون را به وضوح ببینیم. سعی کنید به صورت مرتب پنجره‌های منزل خود را تمیز کرده و تاثیر آن را بر زندگی خود ببینید؛ به این صورت خواهید دید که چه میزان نور و شادی وارد زندگی‌تان می‌شود.

فنگ شویی دکوراسیون داخلی

6- تابلو و آثار هنری که به تعداد کم روی دیوار نصب شوند:

وقتی فردی با مشکل افسردگی و کمبود انرژی مواجه است، می‌توان دید که در منزلش از آثار هنری و آینه‌های کمی استفاده کرده است. تعداد کم آثار هنری و تابلو می‌تواند سبب شود که مقدار انرژی (چی) موجود در منزل کاهش یابد. توجه داشته باشید که تابلو و یا قاب عکس کج نیز می‌تواند انرژی را تحت‌تاثیر قرار دهد.

7- فضای خالی زیر تخت:

همه ما به دنبال آن هستیم که از فضاهای خالی به بهترین شکل استفاده کنیم؛ اما مراقب باشید که کاری به فضای خالی زیر تخت خود نداشته باشید. در مبحث فنگ شویی در خانه خیلی مهم است که در هنگام خواب و استراحت، هوا در اطراف فرد به خوبی جریان داشته باشد. بنابراین قرار دادن اشیا و وسیله به ویژه موارد تیز و خطرناک در زیر تخت، اصلا توصیه نمی‌شود. پیشنهاد می‌شود چنانچه قصد دارید از فضای باز زیر تخت خود استفاده کنید، برای قرار دادن اشیای نرم نظیر ملحفه و بالش استفاده کنید نه چیز دیگر.

دکوراسیون داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *