شهرک توریستی بهشت پنهان
Behesht Penhan – B

موقعیت :

استان البرز، سهیلیه

متراژ زمین :

1500 مترمربع

کارفرما :

جناب آقای جباریان

_

About Projectدرباره پروژه

ورود مدرنیته به ایران بسیار سریع صورت گرفته است. سنت های گذشته و معیارهای زیبایی شناسی که پیش از این واجد معنا و ارزش بوده اند فرصت تطبیق با عصر امروز را نیافته اند و شکافی عمیق در این بین به وجود آمده است. هم نشینی سنت و مدرنیته در جامعه ما همواره به عنوان چالشی بزرگ مطرح است. زندگی در ایران به نوعی همزیستی متنوعی است که سبک های زندگی مختلف و یا حتی متناقض و اجتماعی ناهمگون را ایجاد کرده است.

طراحی ویلای بهشت پنهان تلفیقی از سنت و مدرنیته است که به وحدت رسیده اند. در این ویلا سعی شده است با توجه به اصول معماری ایرانی بنایی مدرن و متناسب با نیازها و خواسته های انسان امروزی خلق شود.

در معماری گذشته ما نور و نحوه ورود آن به داخل فضا همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است و کیفیت نور جایگاه والایی داشته است. در سایت پروژه با توجه به کشیدگی شرقی- غربی زمین گشایش های سرتاسری رو به جنوب علاوه بر بهره گیری از نور مطلوب و دید ممتد ارتباط بی واسطه درون و بیرون را نیز فراهم می کند. در مقابل جداره ای از بنا که در معرض نور غرب قرار می گیرد، با استفاده از شیدرهایی که در این وجه قرار گرفته اند، حرکت نور به داخل را کنترل می کنند. در ادامه سطح شیبدار در شرق امکان نورگیری از سقف را نیز فراهم می کند. از سوی دیگر وجود تراس های وسیع در حجم بنا به تحکیم ارتباط باغ و ویلا می انجامد و دید و منظرهای زیادی ایجاد می کند. طراحی حجم با این رویکرد علاوه بر  ظواهر درونی کیفیت فضایی مطلوبی در درون می آفریند و به طراحی داخلی جهت و معنا می بخشد.

مدرن