ویلای حلما
Helma Villa

موقعیت :

البرز، جاده قدیم کرج- هشتگرد، جاده سهیلیه، رامجین

متراژ زمین :

1000 مترمربع

کارفرما :

جناب آقای سعادت

_

About Projectدرباره پروژه

ایده ی اولیه طراحی ویلای حلما در زمینی به مساحت 1000 مترمربع و با رویکرد حداقل دخل و تصرف در سایت و حفظ درختان موجود شکل گرفت. اصلی ترین کانسپت حجمی در طراحی باغ ویلای حلما استفاده از پله به عنوان یک المان واجد معنا بود. این پله علاوه بر کاربرد همیشگی خود (برقراری ارتباط عمودی) در باغ ویلای حلما نقش مفصل بین دو وجه اصلی بنا را ایفا می کند و زیبا نیز هست. همچنین بازشوهایی که در حجم پله ایجاد شده زیبایی آن را تکمیل می کنند.
در مواجهه با گذر سعی شد جداره رو به خیابان برای حفظ امنیت و محرمیت کاملاً صلب طراحی شود. همچنین تلاش بر این بود که برای جلوگیری از جلب توجه بسیار مینیمال ولی هماهنگ با حجم کلی بنا  از لحاظ فرم و متریال باشد.
در بدو ورود مخاطب به وسیله دیواری که با طراحی باغچه های متنوع و خطوط هندسی خاص شکل گرفته است به سمت باغ هدایت می شود و از کنار قوس پله به داخل راه می یابد.
سمت رو به باغ ویلا با پنجره های سرتاسری به استقبال فضای سبز پیش رو می رود و ایده طراحی باغ ویلا را تحقق می بخشد. تراس های متنوع با عمق های متفاوت و میزان سرپوشیدگی مختلف، رو به باغ و رو به گذر چشم انداز مطلوب و گسترده ای به کاربر می دهد.
در طراحی محوطه سازی ویلا از چرخش آب استفاده شده است و با اختلاف ارتفاع های ایجاد شده در مسیر آب صدای حرکت آب در فضا طنین انداز می شود. طراحی باغچه های عمودی نیز به زیبایی کار افزوده است. در طراحی حیاط ویلا فضای بازی کودکان مطابق خواسته کارفرما در نظر گرفته شده است. در طراحی باغ نیز سعی بر این بوده که تمام عناصر موجود حفظ شود و آلاچیق به داخل فضای ارگانیک باغ کشیده شده است.
طراحی داخلی ویلای حلما نمودی از فضای بیرونی آن است. چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون داخلی نیز بر اساس استفاده بهینه از منظر و چشم انداز باغ صورت گرفته است.

مدرن